Rodowód i herb

730px-POL_COA_Poraj.svg

Poraj (Rosa, Rosa Alba, Róża, Różyc, Różycze, Stoice, Una Rosa) – polski herb szlachecki pochodzenia czeskiego. W polu czerwonym pięciopłatkowa róża srebrna. W klejnocie samo godło.

Najwcześniejsze wzmianki

Herb z przełomu X wieku i XI wieku. Nazwę tradycja wywodzi od Poraja, syna księcia czeskiego Sławnika i brata świętego Wojciecha, protoplasty tego rodu w Polsce. Miał on przybyć wraz z orszakiem Dąbrówki i osiąść w Wielkopolsce. Według legend herbowych synowie Sławnika mieli w herbie róże, każdy w innym kolorze.

Duże podobieństwo wykazuje tu czeska legenda o Panach z Różą (czes. Páni z Růže), dotycząca rodu Vitkowców i pochodzących od nich pięciu rodów z różą w herbie ( panowie z Hradce, z Krumlova, z Rožmberka, z Landštejna, ze Stráže a Ústí).

W wyniku unii horodelskiej w 1413 przeniesiony na Litwę (herb przyjął bojar litewski Mikołaj Bylina, adoptował Michał z Michałowa z rodu Różyców).

Najkompletniejszą dotąd listę herbownych używających Poraja przedstawił Tadeusz Gajl. W skład tej listy wchodzi nazwisko: Korotkiewicz

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Poraj_%28herb_szlachecki%29